Pojam aromaterapije je deo fitoterapije koji označava kontrolisano korišćenje eteričnih ulja u cilju postizanja harmonije tela, uma i duha.Ta terapija pruža mogućnost da na potpuno prirodan neškodljiv način koristi ekstrakte biljaka kojima će održati psihofizičku ravnotežu.
Aromatska ulja se koriste za inhalaciju, masažu, kupke i komprese.Aromaterapija više nije deo alternativne medicine jer je dokazano da ulje biljaka utiču na nervni sistem i za negu kože.Ova terapija se zasniva na holističkom principu po kome organizam samo kao celina funkcioniše u fiziološkom, psihološkom i socijalnom smislu.
Savremena aromaterapija podeljena je u četiri kategorije:medicinska aromaterapija, popularna i ezoterična, holistička i naučno istraživanje mirisa.
Način primene:
Aromatična ulja primenjuju se lokalno za masažu, kupke, obloge za negu kože.Većina eteričnih ulja ne sme se nanositi direktno na kožu već se pre toga mora otopiti u nekom biljnom ulju (baznim uljem).Koncentracija ne sme prelaziti 5% za masažu celog tela, u slučaju osetljive kože, dece, trudnice aktivna supstanca treba da bude oko 1%.
Aromatična ulja može da se sprovodi preko pluća udisanjem-inhalacijom ili preko isparivača, zatim peroralnim unosom, rektalnim ili vaginalnim putem primenjuje se protiv infekcije virusom, gljivicama, parazitama.
Koje supstance se koriste u aromaterapiji?
Pre svega eterična ulja, biljni destilati ili hidrosoli, infuzij-vodeni ekstrakti biljnih preparata, bazna ulja to su tipična biljna ulja.
Farmakološki efekat:
*antibakterijsko dejstvo-to su eterična ulja od ruzmarina, karanfilića, cimeta.
*antivirusno dejstvo-eterična ulja limuna, djumbira, majčine dušice, nane.
*antifugalno dejstvo-eterična ulja lavande, karanfilića, majčine dušice.
*analgetičko dejstvo-protiv bolova koristi se ulje eukaliptusa, lavande, kleka, ruzmarina.
*antidepresivno dejstvo-ulje bagrema, grejpa, žalfije, lavande, majorona, mandarine.
*regulacija probave ulje korena angelike, bosiljka, kamilice.