Kurkuma se u tradicionalnom indijskom lečenju tkz. Ajurveda, koristi već nekoliko hiljada godina. Njegovo lekovito dejstvo je zabeleženo još pre 600 godina p.n.e. u Siriji, a bila je poznata i u Grčkoj.
U Indiji su žene koristile kurkumu rastvorenu u vodi za umivanje. One su dobro znale da kurkuma čisti pore, reguliše stvaranje lojnih žlezda, stimuliše cirkulaciju i stvaranje kolagena.U cilju smanjenja bola, konzumira se tako što se rastvara u mleku. Pogodan je za tretiranje raznih ujeda insekata, zmija i paukova, kao i za saniranje raznih oštećenja kože: opekotina, ogrebotina, modrice, konjuktivitis.
U slučaju problema sa disanjem koristi se u vidu inhalacije, a u kombinaciji sa medom pomaže iskašljavanje.Takođe se koristi i kod lečenja hepatitisa, za stimulisanje varenja, smanjenje temperature, infekcije, simptoma reume i problema sa jetrom.Svoje lekovito dejstvo ispoljava zahvaljujući svom glavnom sastojku, kurkuminu.Kurkuma se ne ugrađuje u ćelije organizma, nego deluje tako što čisti organizam.
U ishrani se koristi kao začin, a poznato je njegovo oksidativno i antizapaljensko dejstvo.Kurkuma je u stvari jedan predivan cvet, tako da je veoma pogodan i za ukrašavanje sobe. U kuhinji se koristi njegov koren, koji je jako sličan korenu đumbira. Naročito je prisutan u Indijskoj kuhinji, ima prijatan, lagan ukus i intenzivnu žutu boju.Tokom proteklih godina su vršena razna istraživanja vezana za njegovo svojstvo uništavanja ćelija raka. Ovo njegovo svojstvo je dosad zapaženo samo u slučaju raka grudi. Novija istraživanja su pokazala i to da se kurkuma pokazala efikasnim i kod raka kože (kurkuma sprečava rast raka kože i stimuliše ćelije raka na samouništenje).Primena kurkume se ne preporučuje kod žena, koji imaju problema sa plodnošću i zgrušavanjem krvi, jer sprečava zgrušavanje krvi.