Alkohol kao najviše korišćena „društvena prihvatljiva droga“, ima sociološki i toksikološki značaj i uticaj na zdravlje ljudi.Postoje brojne interakcije lekova i alkohola.Kada se uzimaju lekovi upotrebu alkohola treba isključiti.Bilo koje alkoholno piće i u malim količinama može izazvati štetne interakcije.Metabolizam alkohola isto kao i većina lekova u najvećoj meri odvija se u jetri.
Oksidacija alkohola se vrši na dva načina:
1.Pod uticajem enzima alkoholne dehidrogenaze prelazi u acetaldehid, zatim pretvara se u acetat i to je pravi metabolički put.
2.Usled mikrozomnih enzima jetre.Od toga opasniji put je kada koncentracija alkohola u krvi visoka, to nastaje kod hronične upotrebe tj.hronična intoksikacija.Kod takve upotrebe alkohola indokuje aktivnost enzima jetre, koji učestvuje u metabolizmu lekova, Time se smanjuje efikasnost dejstva.
Simptomi-znaci interakcije alkohola i lekova su:
*Vitalne funkcije:hipotenzija, tahikardija, otežano disanje
*Gastrointestinalne tegobe: bol u abdomenu, mučnina, povraćanje
*Neurološki sistemi: konfuzija vrtoglavica, poremećaj vida, slabost, pulsirajuća glavobolja
*Kožne promene: znojenje, svrab, crvenilo lica i grudnog koša.
Postoji takozvana disulfiramska reakcija, to je najčešći oblik interakcije antibiotika i alkohola.Ukoliko se uzima antibiotik, ne sme se uzimati alkohol, niti biljne kapi-tinkture koji sadrže alkohol, pa čak ni lokalno primljen.
Alkohol deluje depresivno na CNS delovanje svih lekova čije se dejstvo zasniva na inhibiciji CNS-a ima sabirni efekat sa alkoholom.
Još jedan važan podatak da alkohol izaziva masovnu redistribuciju krvnog toka u pankreasu i time više krvi dospe do dela pankreasa, koji luči Insulin i pojačano lučenje insulina izaziva hipoglikemiju koja može biti fatalna.
Posle ovog teksta i dalje mislite kada pijete lekove i pomislite da jedna čašica alkoholnog pića neće naškoditi, onda ste u velikom problemu, ali odluka je na vama.